Czy problem pracy prekaryjnej urasta dziś do rangi kwestii społecznej? Odpowiedź nie jest bynajmniej jednoznaczna. Wymaga rzetelnego namysłu o charakterze interdyscyplinarnym, zwłaszcza na polu polityki społecznej i katolickiej nauki społecznej.
Na podstawie zaprezentowanych tekstów można utwierdzić się w przekonaniu, że zjawisko pracy prekaryjnej generuje zespół problemów o szczególnie wysokim stopniu dotkliwości życiowej. Ujawnia się ona w postaci poważnego zagrożenia odnośnie do zaspokajania podstawowych potrzeb egzystencjalnych, małżeńskich, rodzinnych, wychowawczych, a także szeroko rozumianych potrzeb duchowych.
Niepokój polityków winna budzić prawda o sytuacji ludzi skazanych na tego rodzaju pracę, gdyż funkcjonują oni w warunkach ciągłej niepewności, jak również w poczuciu alienacji (bez więzi ze społecznością zawodową, opartą na stabilnych praktykach, kodeksach etycznych i normach wzajemności). Świadczy to o powadze zjawiska, wobec którego nie można przyjmować postawy obojętnej, wszak uderza ono w godność człowieka pracy.
SPIS TREŚCI:
Jan MAZUR OSPPE
Wprowadzenie
Jan MAZUR OSPPE
Prekariat – nowa kategoria pracowników
Julian AULEYTNER
Prekariat jako źródło nowych nierówności
Katarzyna ZAMORSKA
Problem prekaryjnej pracy – perspektywa polityki społecznej
ks. Andrzej ZWOLIŃSKI
Miejsce katolickiej nauki społecznej w trosce o człowieka pracy
Paweł ULMAN
Zakres niskich wynagrodzeń w Polsce
Mieczysław GUZEWICZ
Prekaryjna rzeczywistość w Polsce
Jan Mazur OSPPE
Posłowie
Nota o autorach
Wykaz skrótów
Is precarious work a social issue?
Table of contents